POWRÓT

 

Ryby chodzące po drzewach, uciekające krzaki, pnie drzew tryskające kolorem czy sześciometrowe jaszczurki to tylko niektóre ze stworzeń, które pojawiły się w Sao Paulo w Brazylii podczas niecodziennego wędkowania.

Na realizację projektu nieprzypadkowo wybrano park nazwany imieniem i zaprojektowany przez słynnego architekta krajobrazu, artystę Roberto Burle Marxa usytuowany na granicy największej faveli w Sao Paulo oraz dzielnicy bogaczy. Projekt miał sprowokować sąsiedztwo z obydwu stron do spotkania. Park leży nieopodal rzeki Pinieros, z której podobno niecodzienne stworzenia uciekły, by schronić się w zakamarkach tropikalnych drzew i poczekać, aż rzeka zostanie oczyszczona i możliwe będzie w niej życie.

Każdy, kto pojawił się w Parku Burle Marxa 27 października 2013 roku z mapą parku i wędką w ręku mógł przyglądać się i łowić wyjątkowe kreatury. Wśród projektantów zaproszonych przez Izę Rutkowską do udziału w projekcie znaleźli się Polacy – Dominik Cymer i Robert Czajka oraz Brazylijczycy – Grupa Bijari, Paola Abiko, Marcio Ambrosio, Thiago Rezende, Felipe Young, O Silva.

Projekt był współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Konsulatu RP w Sao Paulo oraz Fundacji Arona Birmana